Što vam sve danas treba kako biste napravili uspješan beauty brend?
…a da pritom ne izgubite razum.
Ako ste se ikada zapitali: “Mogu li ja pokrenuti svoj beauty brend i koliko to zapravo može biti teško?”, dopustite mi da budem transparentna (spoiler alert: to je ono što bi svaki uspješan brend trebao biti) — teško je.
Pa što vam sve to treba? Samo originalan proizvod, autentična priča, održivo poslovanje, dizajn koji osvaja na prvu, inkluzivnost (jer to se podrazumijeva), zavidan marketing, društveno obožavano lice brenda i – naravno – dovoljno novca da pokrijete sve te troškove. A neka se i nađe nešto sa strane za one “crne dane”. Zvuči ambiciozno? Pa, jest.
No, nemojte se obeshrabriti. Nastojat ću razbiti ovaj kompleksni proces na razumljive komadiće. Hoće li vas to pretvoriti u ikonu beauty industrije? Ne bih si dala toliko kredita. Hoće li barem razjasniti zašto je ova industrija toliko fascinantna (i iscrpljujuća)? Nadam se!
Proizvod za svakoga ne pronađe nikoga
Pretpostavit ću da već znate u koji segment industrije se želite ubaciti i koji će biti vaš prvi proizvod. Tek kada si odgovorite na to pitanje, možete se baciti na ostale korake.
Nešto što sam primijetila da mnogi zaboravljaju jest da svaki proizvod neće biti za svakoga – i to je u redu. Stoga razmislite koga želite pridobiti. Jesu li to Gen Z kupci, milenijalci, žene, muškarci ili non-binary osobe? Želite li da vaš proizvod bude cjenovno dostupan svima ili težite ekskluzivnosti?
Razmislite o “bolnim točkama” svojih potencijalnih kupaca. Što im nedostaje? Što ih frustrira kod konkurencije? Ako znate kako riješiti njihov problem, već ste korak ispred.
Naravno, problem ne mora biti samo djelotvornost proizvoda – podrazumijeva se da smo taj kriterij pokrili. Na primjer, nešto što meni nevjerojatno smeta kod šampona, kupki ili krema su kratke pumpice. Kako bih trebala jednostavno potrošiti svoj omiljeni CeraVe cleanser ako mi svaki put ostane barem 10 pumpica proizvoda na dnu? Možda sam jedina, iako sumnjam, ali to je uistinu jedna od karakteristika na koju ću sada obratiti pozornost kada biram neki proizvod.
Što im treba, a da toga nisu ni svjesni?
Kada se pokriju sve želje i preferencije budućih kupaca, rekla bih da je bitno napraviti “nešto za sebe” — pronađite način kako diferencirati svoj proizvod u moru drugih. Ne mislim pritom na problem kojeg proizvod rješava, već na proces dizajniranja, proizvodnje, pakiranja, marketinga, distribucije i prodaje istog. Kamo sreće (i kreativnosti) da u svakom od ovih aspekata pronađete nešto što će vas izdvojiti – bilo da su to najnovije eco-friendly tehnologije, rijetki ili “clean” materijali, reciklirana pakiranja, pop-up stores i slično.
Pritom, nemojte se preopteretiti – određenim koracima možete se naknadno vratiti.
Utrka kreativnih (i autentičnih)
Nešto što mnoge obeshrabruje jest činjenica da su veliki brendovi oduvijek imali prednost – globalni doseg, dovoljno novca za razvoj “ludih” ideja, najskuplje oglasne prostore i top police u luksuznim trgovinama. Međutim, ne tako davno globalna kriza vratila je sve igrače industrije na startnu poziciju. Uzlet kojeg su društvene platforme doživjele 2020. godine otvorio je vrata mnogim no-name brendovima. Sve što su trebali bila je dobra priča i proizvod koji je zaslužio svojih pet minuta. I, ruku na srce, ovo nije bila samo faza.
Društvene mreže nisu samo povoljnije od televizijskih reklama i PR članaka. One su osobnije, direktnije i, što je najvažnije, dostupne svima. Bonus je što niste ograničeni tonom i komunikacijskim normama medija putem kojih se oglašavate. Apel na humor, nostalgiju ili seks – nebitno. Sve dok radite u skladu s brendom, interes će postojati.
Čim se spomenu društvene mreže i marketing putem istih, svi automatski skaču na viralne trendove. Iako sudjelovanje u njima može potpomoći rastu engagementa, trendovi su prolazni. A ako već tragate za viralnim trenutkom – be a leader, not a follower. Također, copy-paste je veliki no, no. Ako već kopirate, ubacite malo svog šarma. Isto vrijedi i za influencer i celebrity suradnje – pravi izbor može katapultirati brend ka poznatosti, a potom i lojalnosti.
I sa strahom da ću zvučati klišejski – autentičnost danas nije samo poželjna, već neophodna. Ne možete govoriti o održivosti i važnosti iste dok sami ne primjenjujete slične prakse. Ljudi žele istinu – tko ste, što radite i kako im možete olakšati život, a da pritom budete društveno odgovorni.
Sam svoj majstor — ili ipak ne!
Davno su prošla vremena kada ste za uspješan beauty brend morali imati policu u prestižnoj robnoj kući. Danas sve možete prodavati sami, iz svog dnevnog boravka, zahvaljujući digitalnim platformama. Pogledajte samo Huda Beauty – jedan od prvih “celebrity” brendova koji je uklonio distributere kako bi zadržao veći dio zarade i ubrzao isporuku.
Naravno, nije sve tako jednostavno. Samostalna prodaja zahtijeva snažnu logistiku, kvalitetnu i user-friendly web trgovinu. Ako kupci naiđu na probleme s naručivanjem ili isporukom, šanse za lojalnost će ishlapiti brže od Zarinog parfema.
Prije više od 10 godina, zakoračila sam u najluksuzniji shopping centar — Harrods. Kada sam stigla na čuveni peti kat, osjećala sam se kao da sam došla u Disneyland, ali za beauty fanatike. Iako sam tada tek bila na početku svoje skincare opsesije, obilje izbora bilo je previše čak i za one s jasnim planom kupnje. U jednom trenutku prišla mi je promotorica s ponudom da napravim deep skin scan — test kože koji s pomoću tehnologije detektira tvoj tip kože i na osnovu toga savjetuje koje proizvode trebaš koristiti. Unatoč svijesti da je tehnologija doseglo mnogo veće granice u zadnjem desetljeću, i danas se s oduševljenjem prisjećam tog iskustva i šoka činjenicom da se nešto tako uopće može napraviti. Za sve zainteresirane, stroj je tada očitao da je moja koža površinski suha i dubinski masna — a gle čuda, tako je i dan danas.
Nadovezujući se na potrebu za pričom i iskustvom — interaktivni marketing vaša je jednosmjerna karta ka uspjehu. Svjesna sam da si kontradiktiram, ali unatoč rastu online prisutnosti brendova, kupac će u većini slučajeva iskoristiti mogućnost da proizvod isproba, in-person ili virtualno.
Ako se odlučite na rutu prodaje isključivo u fizičkim trgovinama, online shopping mora biti kompenziran kupovnim iskustvom iznad očekivanja. Lokacija, dekor, boje u prostoru, pakiranja, vrećice… pažnja treba biti na svakom detalju. Nije nužno da vaš kupac direktno primijeti da ste bolji izbor od konkurencije – učinite da od prvog susreta nesvjesno razvije potrebu za dolaskom u poslovnicu.
Manje je više (osim kad je riječ o nijansama pudera)
Ako postoji jedan poslovni zakon koji vrijedi i u beauty industriji, onda je to Pareto princip – 20% proizvoda donosi 80% zarade. Imate 15 linija proizvoda, ali samo dvije stalno pune vašu kasu? Možda je vrijeme da smanjite fokus i posvetite se razvoju tih ključnih proizvoda.
Logika “manje je više” može se primijeniti i na dizajn — “clean beauty” odličan je primjer. Kupci ne žele beskrajne liste sastojaka — žele jasan i učinkovit proizvod. Ali oprezno! Iako “clean” zvuči primamljivo, ako vaš serum ne čini čuda za kožu, neće pomoći ni najljepša etiketa s riječima organic i cruelty-free.
U nekim slučajevima kvantiteta postaje ekvivalent kvaliteti. Brend Fenty Beauty je savršen primjer. Premda su pri prvom pojavljivanju na tržištu izbacili nekoliko kategorija proizvoda, u prvi plan je stavljeno 40 nijansi pudera čime su u potpunosti preokrenuli mindset industrije — osluškivali su i prepoznali jedan od glavnih manjaka industrije te se fokusirali na to da ga eliminiraju proizvodnjom uistinu kvalitetnog proizvoda.
Nije sve u puderu — nešto je i do baze
Voljeli beauty industriju ili ne, jedno je sigurno – pokrenuti vlastiti beauty brend danas je primamljiv poslovni pothvat. Proizvod koji je kvalitetan, sam po sebi, pitch je kojeg trebate kako bi zadobili kupce i potakli njihovu lojalnost — to je temelj za izlazak na beauty tržiste. Ali ne smijete zaboraviti da kako djelujete “iza kulise”, kao i direktno u komunikaciji s publikom, je jednako važni kao i sam proizvod. Fenty puderi se nisu prodavali samo zato što je to brend u kreativnom vodstvu svjetski poznate pjevačice. Njen tim razumije da kupci kojima se oglašavaju žele vidjeti dotični proizvod na osobama s kojima se poistovjećuju te da sami kreatori vole i koriste isti. Zamislite da je Rihanna krenula demonstrirati korištenje puder, a da pritom nije znala koju nijansu nanijeti. Biste li joj vjerovali ubuduće? Vjerojatno ne.
Autentičnost, poznavanje vlastitih proizvoda i pažnja prema svakoj interakciji, razlozi su zbog čega danas govorimo o Fentyju kao milijunskom biznisu, a ne kao još jednom u nizu celebrity brendova.
Uspjeh beauty brenda ne počiva samo na dobroj marketinškoj strategiji ili savršenom proizvodu. Brend je odraz vaših vrijednosti, strasti i razumijevanja publike kojoj se obraćate. Ako istinski razumijete tržište i vlastitu viziju, vaš brend ima puno veću šansu za dugoročan uspjeh. Jer koliko god površna industrija ljepote na prvi pogled izgledala, ona je sve samo ne to. Beauty brend je spoj emocija, povjerenja i vrijednosti koju stvarate. Takav brend ne samo da opstaje, već postaje nezaobilazan dio života svojih kupaca.
Naposljetku, otkrit ću vam odgovor na glavno pitanje s početka ovog članka — ako sami ne želite izgubiti razum u ovom procesu, pomognite svojim kupcima da postignu isto.
Hi, this is a comment.
To get started with moderating, editing, and deleting comments, please visit the Comments screen in the dashboard.
Commenter avatars come from Gravatar.